- Czym jest partnership
- Jak zarejestrować się jako partnership
- Obowiązki osoby zarejestrowanej jako partnership
- Jak rozliczyć się z dochodu jako partnership
PARTNERSHIP
Zanim podejmiesz decyzję o dokonaniu rejestracji, musisz być świadomy wiążących się z tym obowiązków księgowych, dzięki czemu utwierdzisz się w przekonaniu, że jest to forma najkorzystniejsza dla Twojego biznesu.
Zachęcam do skorzystania z oferty mojej firmy, która obejmuje w pełni profesjonalne prowadzenie działalności gospodarczej, począwszy od sprecyzowania jaki typ biznesu będzie najbardziej odpowiadał Twoim potrzebom, poprzez rejestracje, rozliczenia podatkowe i pomoc w sprawach urzędowych.
Niezależnie od tego, czy mieszkasz w Londynie lub innym mieście w UK, a może aktualnie przebywasz tymczasowo w Polsce - zarówno rejestracja self-employed oraz rozliczenia realizowane są całkowicie przez internet!
CZYM JEST PARTNERSHIP?
Partnership to jedna z najprostszych form prowadzenia wspólnego biznesu, jej polskim odpowiednikiem jest spółka cywilna. To korzystne rozwiązanie dla dwóch lub więcej osób, które zechcą wspólnie zarządzać jedną firmą - wspólnie poświęcając jej swój czas oraz umiejętności. Po sole trader – self employed jest najczęściej stosowaną formą biznesu w UK. Zwykle dotyczy usług profesjonalnych świadczonych przez lekarzy, prawników czy księgowych, niemniej jednak skorzystać z niego mogą również inne rodzaje firm, osoby spokrewnione np. mąż i żona bądź też fachowcy, którzy postanowili połączyć swoje siły, co umożliwi im poszerzenie zakresu wykonywanych usług.
Partnership podobnie jak self- employed nie posiada osobowości prawnej. Partership nie może zatem posiadać nieruchomości lub innych aktywów, spółka korzysta z zasobów posiadanych przez danego partnera, nie może także zawierać kontraktów pewnego rodzaju kontraktów, ale jako spółka może być pozywana i może pozywać na drodze sądowej. W związku z brakiem odpowiedzialności prawnej wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki solidarnie całym swoim majątkiem. Warto więc zatem rzetelnie dobierać sobie partnerów, tak by mieć do nich pełne zaufanie.
W przypadku bankructwa spółki partnership wierzyciele włącznie ze skarbem państwa, mogą ścigać któregokolwiek z jej partnerów za całość zadłużenia, nawet jeśli ten dług został zaciągnięty przez drugiego partnera. Jest to główny powód, dla którego się potencjalni wspólnicy rozważają raczej, by założyć limited partership lub limited liablitity partership.
Partnership może stworzyć, co najmniej dwóch wspólników, a ich maksymalna liczba nie może przekroczyć 20.
Tak samo, jak w przypadku self-employed tę formę prowadzenia biznesu można łączyć z wykonywaniem pracy a etacie, a także innymi rodzajami self-employed, gdyż każdy wspólnik składa osobne rozliczenie podatkowe i opłaca swoje podatki, których wysokość zależy oczywiście od dochodów uzyskanych w danym roku i udziałów w spółce.
Musimy jednak mieć na uwadze fakt, iż jeśli prowadzimy dodatkowo osobna działalność gospodarczą, z której zyski nie podlegają podziałowi między wspólników, to konieczne jest prowadzenie oddzielnej dokumentacji oraz księgowości. Nie możemy, także używać zasobów spółki – korzystać z materiałów czy narzędzi zakupionych przez spółkę, pomijając nieetyczność takiego zachowania, może to również zostać zinterpretowane jako próba obniżenia obrotu w firmie. Taki sposób prowadzenia biznesu łatwiej się sprawdza, jeśli nasza dodatkowa działalność self-employed różni się od tej, którą prowadzimy jako partership.
Spółka partership może również zatrudniać pracowników, a także może zarejestrować swój biznes do celów podatku VAT.
JAK ZAREJESTROWAĆ SIĘ JAKO PARTNERSHIP?
Aby możliwe było dokonanie rejestracji partership, wszyscy wspólnicy muszą być zarejestrowani jako self-employed, dodatkowo powinni oni posiadać numer ubezpieczenia społecznego (National Insurance Number). W niektórych przypadkach można jednocześnie wystąpić o rejestrację jako self-employed i rejestrację spółki.
W pierwszej kolejności należy wybrać tzw. nominated parter – będzie on odpowiedzialny nie tylko za rejestrację, ale także za prowadzenie dokumentacji finansowej i składanie wszelkich wymaganych raportów wliczając w to między innymi: zeznania podatkowe i Profit and Loss Accounts, deklaracje VAT oraz wymagane raporty dotyczące zatrudnienia pracowników PAYE.
Należy też pamiętać o nadaniu odpowiedniej nazwy spółce - można prowadzić działalność pod imieniem partnerów lub wybrać własną nazwę handlową. Jest to dość dowolne, nazwa nie musi unikatowa, jak ma to miejsce w przypadku firm itd., niemniej jednak warto by nie mylono nas z konkurencją.
Kolejnym etapem jest sporządzenie umowy regulującej współpracę tzw. Deed of Partnership. Można w niej określić podział procentowy zysków, wypłaty dla wspólników, sposoby zarządzania spółką, ustalić przedstawiciela itp. Warto tutaj wspomnieć, że umowa nie jest konieczna z punktu widzenia aktualnie obowiązujących przepisów.
Jeśli nie sporządzimy indywidualnej umowy, wówczas wszelkie kwestie sporne będą rozstrzygane przez “The Partnership Act z 1890”. Podstawowe regulacje tego aktu prawnego to:
- Partnerzy mają równe prawa i obowiązki w zarządzaniu biznesem.
- Każdy partner ma prawo zarówno do równego podziału zysku, jak i straty niezależnie od wysokości zainwestowanego kapitału.
- Zwykłe decyzje dotyczące prowadzenia firmy biznesowe są podejmowane większością głosów.
- Decyzje, które wpływają na naturę działalności, wprowadzenie nowego partnera lub innych fundamentalnych zmian muszą być podjęte jednogłośnie przez wszystkich parterów.
Po rejestracji w HMRC otrzymuje się numer UTR (Unique Tax Reference) dla spółki przesyłany pocztą - zwykle trwa to ok. miesiąca. Jest to numer różniący się od indywidualnych numerów wspólników.
Podobnie, jak w przypadku self-employed należy pamiętać, że numeru UTR – nie powinno się ujawniać przy zawieraniu umów pisemnych i ustnych z klientami, jak i też na wystawionych fakturach. Są to dane chronione, które należy ujawniać wyłącznie wtedy, gdy wykonujemy prace w systemie CIS i zleceniodawca odprowadza za spółkę podatek.
OBOWIĄZKI OSOBY ZAREJESTROWANEJ JAKO PARTNERSHIP
Osoby zarejestrowane jako partnership mają obowiązek prowadzić dokumentację finansową - wystawiać faktury swoim klientom, zbierać dowody poniesionych przez firmę kosztów i rozliczać się każdego roku. Swoje dochody powinni one zgłaszać do Inland Revenue, na deklaracji Tax Return, którą następnie wysyła się online lub w tradycyjnej formie papierowej poprzez pocztę.
PODATKI I SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE (NATIONAL INSURANCE)
Osoby prowadzące partnership są zobowiązane do opłacania składek na Ubezpieczenie społeczne (National Insurance) - 2019/2020. Istnieją dwa rodzaje składek na NI. Są to między innymi:
- Class 2 – to stała roczna kwota, którą opłaca się po przekroczeniu dochodu netto 6365 (GBP) - stawka wynosi 3.00 (GBP) tygodniowo. Jeśli nasz dochód nie przekracza tej kwoty, to w ogóle nie musimy nic płacić, jednak w pewnych sytuacjach warto opłacać tę składkę dobrowolnie. Dzięki temu możemy nabyć prawa do ubiegania się o niektóre zasiłki jak Maternity Allowance, Employment Support Alllowance, a także do Basic State Pension – nasze lata przepracowane w UK będą zakwalifikowane się do podstawowej emerytury.
- Class 4 - to 9% dochodu powyżej 8,632 (GBP) do 50,000 (GBP), czyli tak naprawdę realnie oddajemy 29 % z naszego dochodu. Po przekroczeniu 50.000 (GBP) opłata zmniejsza się do wysokości 2% - w związku z tym, że kolejne składki i tak nie gwarantują nam wyższej emerytury ani dodatkowych świadczeń.
Podatki opłacane przez osoby zarejestrowane jako partnership nie różnią się od tych opłacanych przez osoby indywidualne. Ich stawki za rok 2019/20 przedstawiają się następująco:
- pierwsze 12,500 (GBP) zwolnione od opodatkowania;
- stawka opodatkowania 20% dla dochodów 12,501 (GBP) - 50,000 (GBP);
- stawka opodatkowania 40% dla dochodów 50,001 (GBP) - 150,000 (GBP);
- stawka opodatkowania 45% dla dochodów powyżej 150,000 (GBP).
Wszystkie te opłaty należy płacić łącznie, w terminie do 31 stycznia.
Należy pamiętać o tym, że po przekroczeniu obrotu 85,000 (GBP) w ciągu ostatnich 12 miesięcy pojawia się obowiązek rejestracji VAT.
JAK ROZLICZYĆ SIĘ Z DOCHODU JAKO PARTNERSHIP?
Spółka typu partership rozlicza się i prowadzi swoja księgowość w sposób bardzo podobny do self-employed solo trader.
W tym celu musimy zebrać wszystkie dane finansowe potwierdzające dochód spółki. Dobrze jest, gdy spółka ma osobne konto, ułatwia to zabranie danych, jednak nie jest to wymagane przez prawo, w związku z czym należności od klientów mogą być transferowane na konto jednego ze wspólników.
Należy pamiętać również o podliczeniu wszystkich kosztów np. związanych z zakupem narzędzi, użytkowania samochodu czy telefonów służbowych. Od podatku można odliczyć wyłącznie wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z przykładowymi grupami i rodzajami kosztów można się zapoznać w zakładce self-employed (tutaj link) . Dokładniejsze informacje na temat kosztów znajdziecie w osobnym artykule na moje stronie. Zachęcam do czytania.
Dochód spółki i wszystkie koszty uzyskania przychodu, wpisywane są w Tax Return dla spółki, tylko informacja o naszym udziale jest transferowana do indywidualnego Tax Return. Choć dla spółki wysyłamy deklarację podatkową, czyli Tax Return to należy pamiętać o tym, że spółka nie jest zobowiązana do płacenia podatku. Podatek płaci osoba fizyczna - czyli indywidualnie każdy wspólnik. Co więcej, jeśli posiadamy inne źródła dochodu, również powinniśmy zadeklarować je formie Tax Return i po podsumowaniu wyliczyć należy podatek. W przypadku gdy wspólnikami jest małżeństwo i tylko jedna z osób ma dodatkowe źródło dochodu, to warto wówczas przemyśleć podział zysku w innej nieco korzystniejszej proporcji niż 50/50.
Jeżeli masz dodatkowe pytania zachęcam do kontaktu telefonicznego ze mną! Postaram się doradzić Ci, które z dostępnych opcji będą najlepsze dla Twojej firmy.