SELF - EMPLOYED


Zanim podejmiesz decyzję o dokonaniu rejestracji, musisz być świadomy wiążących się z tym obowiązków księgowych, dzięki czemu utwierdzisz się w przekonaniu, że jest to forma najkorzystniejsza dla Twojego biznesu.

 

Zachęcam do skorzystania z oferty mojej firmy, która obejmuje w pełni profesjonalne prowadzenie działalności gospodarczej, począwszy od sprecyzowania jaki typ biznesu będzie najbardziej odpowiadał Twoim potrzebom, poprzez rejestracje, rozliczenia podatkowe i pomoc w sprawach urzędowych.

 

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w Londynie lub innym mieście w UK, a może aktualnie przebywasz tymczasowo w Polsce - zarówno rejestracja self-employed oraz rozliczenia realizowane są całkowicie przez internet!

 


CZYM JEST SELF-EMPLOYED?

 

Self-employed to najprostsza forma prowadzenia biznesu w UK, stanowiąca polski odpowiednik działalności gospodarczej. Jest to nazwa ogólna, odnosząca się do samozatrudnienia, które w Wielkiej Brytanii można wykonywać w postaci:

  • sole trader – to samozatrudniony działający jako firma jednoosobowa;

  • partnership – to kilku samozatrudnionych, działających jako spółka z kilkoma właścicielami – osobami zarządzającymi.

Jest to forma prawna udostępniona jedynie dla rezydentów Wielkiej Brytanii – aby zarejestrować self-employed, konieczne jest posiadanie adresu w UK.

 

Na tę formę pracy bardzo często decydują się również osoby zatrudnione na etat. Można mieć kilka rodzajów działalności pod jednym numerem UTR. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by prowadzić usługi budowlane, a dodatkowo także wykonywać pracę powiązaną z pasjami i zainteresowaniami np. jako fotograf lub kosmetyczka. Bez najmniejszego problemu można pracować na etacie, wykorzystując do tego celu elastyczne godziny, jakie oferuje self-employed, by dodatkowo wspomóc domowy budżet.

 

Sole trader nie posiada osobowości prawnej. Osoba samozatrudniona odpowiada całym swoim majątkiem za działalność firmy. Jest to podstawowa różnica między tą formą działalności a prowadzeniem LTD. Przedsiębiorca prowadzący ten rodzaj działalności może zarówno zatrudniać pracowników, jak i zarejestrować swój biznes do celów podatku VAT.

 

Jedną z najważniejszych zalet self-employed, jest uproszczona księgowość. Konieczność rozliczania się w większości wypadków odbywa się w zasadzie raz na rok, do tego dochodzi brak obowiązku zakładania firmowego konta bankowego, za które zawsze trzeba dodatkowo płacić. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że wypracowany zysk (po opodatkowaniu) w całości zatrzymywany jest przez właściciela firmy.

 


JAK ZAREJESTROWAĆ SIĘ JAKO SELF-EMPLOYED?

 

Rejestracja samozatrudnienia możliwa jest tylko w przypadku osób będących rezydentami Wielkiej Brytanii - posiadających adres personalny w UK oraz numer ubezpieczenia społecznego (National Insurance Number). Można o niego wystąpić, dzwoniąc do Departamentu for and Pension pod wskazany numer 0800 - 141 - 2075 i umawiając się na spotkanie w lokalnym Job Centre.

 

Aby się zarejestrować jako self-employed, musimy skontaktować się z HMRC. Możemy otworzyć działalność, dzwoniąc bezpośrednio do konsultantów, wysyłając stosowne pismo za pośrednictwem tradycyjnej poczty bądź nadesłanie aplikacje w trybie online. Pierwsza opcja jest najskuteczniejsza, z kolei ostania najmniej czasochłonna. Self-employed może prowadzić działalność gospodarczą pod własnym nazwiskiem lub wybrać inną nazwę dla swojej firmy.

 

 

 

 

Po dokonaniu rejestracji w HMRC samozatrudniony otrzymuje numer UTR (Unique Tax Reference) przesyłany pocztą - zazwyczaj trwa to ok. 2-4 tygodni. Numer ten przyznawany jest dożywotnio. Co więcej, nawet jeśli zamkniemy swój obecny biznes, a za kilka lat postanowimy otworzyć nową firmę, możliwe będzie ponowne wykorzystanie nadanego wcześniej numeru UTR. Pod tym samym numerem możemy mieć wiele różnych działalności i choć są one przedstawiane jako osobne zakładki w formie Tax Return dla każdego biznesu, to rozliczamy je wszystkie pod jednym numerem UTR.

 

W wyjątkowych przypadkach np. w sytuacji kradzieży naszych danych osobowych lub też, gdy najzwyczajniej nie pamiętamy wcześniejszego numeru UTR, HMRC może podjąć decyzję o zmianie dotychczasowego numeru i wygenerowaniu nowego.

 

Proszę pamiętać, że numeru UTR nie powinno się ujawniać zarówno przy zawieraniu umów pisemnych i ustnych z klientami, jak i na wystawionych fakturach. Są to dane chronione, które należy ujawniać wyłącznie wtedy, gdy wykonujemy prace w systemie CIS – czyli w usługach budowlanych, jako podwykonawca tzw. subcontractor i osoba, dla której wykonujemy nasze usługi, potrzebuje tego numeru, aby móc odprowadzić podatek. Jest to w zasadzie jedyny przypadek, kiedy nasz klient powinien znać ten numer.

 


OBOWIĄZKI OSOBY ZAREJESTROWANEJ JAKO SELF-EMPLOYED

 

Osoby zarejestrowane jako self-employed mają obowiązek prowadzić dokumentację finansową - wystawiać faktury swoim klientom, zbierać dowody poniesionych przez firmę kosztów i rozliczać się każdego roku. Swoje dochody powinni one zgłaszać do Inland Revenue, na deklaracji Tax Return, którą następnie wysyła się online lub w tradycyjnej formie papierowej poprzez pocztę.

 

PODATKI I SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE (NATIONAL INSURANCE)

 

Osoby prowadzące własną działalność są zobowiązane do opłacania składek na Ubezpieczenie społeczne (National Insurance) - 2021/2022. Istnieją dwa rodzaje składek na NI. Są to między innymi:

  • Class 2 – to stała roczna kwota, którą opłaca się po przekroczeniu dochodu netto 6515 (GBP) - stawka wynosi 3.05 (GBP) tygodniowo. Jeśli nasz dochód nie przekracza tej kwoty, to w ogóle nie musimy nic płacić, jednak w pewnych sytuacjach warto opłacać tę składkę dobrowolnie. Dzięki temu możemy nabyć prawa do ubiegania się o niektóre zasiłki jak Maternity Allowance, Employment Support Alllowance, a także do Basic State Pension – nasze lata przepracowane w UK będą zakwalifikowane się do podstawowej emerytury.

  • Class 4 - to 9% dochodu powyżej 9569 (GBP) do 50,270 (GBP), czyli tak naprawdę realnie oddajemy 29 % z naszego dochodu. Po przekroczeniu 50.270 (GBP) opłata zmniejsza się do wysokości 2% - w związku z tym, że kolejne składki i tak nie gwarantują nam wyższej emerytury ani dodatkowych świadczeń.

 

Podatki opłacane przez osoby zarejestrowane jako self-employed nie różnią się od tych opłacanych przez osoby indywidualne. Ich stawki za rok 2021/22 przedstawiają się następująco:

  • pierwsze 12,750 (GBP) zwolnione od opodatkowania;

  • stawka opodatkowania 20% dla dochodów 12,501 (GBP) - 50,270 (GBP);

  • stawka opodatkowania 40% dla dochodów 50,270 (GBP) - 150,000 (GBP);

  • stawka opodatkowania 45% dla dochodów powyżej 150,000 (GBP).

 

Wszystkie te opłaty należy płacić łącznie, w terminie do 31 stycznia.

Należy pamiętać o tym, że po przekroczeniu obrotu 85,000 (GBP) w ciągu ostatnich 12 miesięcy pojawia się obowiązek rejestracji VAT.

 


JAK SIĘ ROZLICZYĆ SIĘ Z DOCHODU JAKO OSOBA SELF EMPLOYED?

 

W celu dokonania rozliczenia, należy zebrać dane finansowe swojej firmy. Chodzi tutaj oczywiście o dokumenty potwierdzające uzyskany dochód, czyli wszystkie faktury wystawione dla klientów, dane o dochodach z wyciągów bankowych, potwierdzenia dochodu i zapłaconego podatku od zleceniodawców i kontaktorów.


Pamiętać należy także o podsumowaniu wszystkich kosztów wynikających z prowadzenia działalności. 
Od podatku można odliczyć wyłącznie wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zwykle koszty dzielimy na grupy wydatków:

  • materiały niezbędne do wykonywania naszej działalności, np. narzędzia;

  • koszty administracyjne: telefon, Internet, materiały biurowe, wydatki na programy komputerowe, opłaty kurierskie i pocztowe;

  • koszty podróży: bilety komunikacji publicznej, przejazdów taksówkami, koszty utrzymania samochodu, Tax Road, MOT, ubezpieczenie, naprawy, paliwo, koszty wynajęcia samochodu (koszt zakupu samochodu jest poddawany amortyzacji);

  • koszty zatrudniania pracowników;

  • koszty obsługi prawnej i księgowej;

  • koszty finansowe: odsetki od kredytów zaciągniętych na zakup środków dla firmy, opłaty bankowe;

  • ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (public liability insurance);

  • koszty uniformów i ubrań ochronnych;

  • marketing i koszty reklamy, utrzymanie stron internetowych, ulotki, wizytówki itp.;

  • subskrypcje, opłaty za przynależność do zawodowych organizacji;

  • Inne.

 

Oczywiście ta lista nie wyczerpuje pełnego zakresu kosztów, ale mam nadzieje ze pomoże Ci w organizacji dokumentów. Dokładniejsze informacje na temat kosztów znajdziecie w osobnym artykule na moje stronie. Zachęcam do czytania.

 

Czasem warto dla własnej wiedzy zapisywać ponoszone przez nasz koszty i dochody. Można prowadzić proste tabelki w excelu lub innym programie. Nawet prosty system może nam dać wiedze na temat aktualnej pozycji finansowej naszej firmy i pomóc w podejmowaniu decyzji.

 

HMRC nie określa sposobu prowadzenia dokumentacji w jeden określony sposób wiec możemy wybrać taki który nam najbardziej pasuje. Dla tych którzy na sama myśl o dokumentach czy tabelkach czują niechęć, polecam prostą formę, np.: pudełka, do którego można wrzucić wszystkie rachunki, faktury wyciągi, pokwitowania i raz na rok przygotowując się do rozliczenia przejrzeć co faktycznie jest potrzebne co nie. Jeśli i to zadanie też nie wzbudza naszego entuzjazmu to pakujemy całe pudło i zanosimy do cierpliwego księgowego, polecam się w tej roli.

 

Pamiętaj, że potwierdzenie zapłaty karta kredytową; na którym nie jest przedstawione za co zapłaciliśmy, nie stanowi ważnego dowodu poniesionych kosztów. Ponadto, jeśli posiadamy inne źródła dochodu również deklarujemy je na formie Tax Return.

 

Jeżeli masz dodatkowe pytania zachęcam do kontaktu telefonicznego lub odsyłam do artykułów, w których dzielę się moją wiedzą, by ułatwić i wspomóc rozwój Twojego biznesu!

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Księgowość Londyn Joanna Wnekowicz, siedziba: Apartment 8 Wey House, Taywood Road, Northolt, UB5 6GE.